akhlagy.ab@post.ir
صفحه ها
فيدها
توصیه اخلاقی ازاستاد عرفان

توصیه اخلاقی از استاد عرفان

توصیه های آیت الله علی پهلوانی تهرانی


شخصغیر روحانی اگر هوا پرست شود یا اطاعت شیطان کند ضرر به خودش می رساند؛ ولی شخص روحانی ضررش به یک معنی به جامعه می رسد و لو این که به معنی دیگر هوا پرستی ضررش به تمام عوالم بشر و موجودات دیگر می رسد.


آیت الله پهلوانی
اشاره:آیت الله علی پهلوانی تهرانی (سعادت پرور)، در سال 1305 هجری شمسی در تهران تولد یافت. وی از نوجوانی در محضر اساتید بزرگی مانند شیخ محمد زاهد،آیت الله حاج شیخ علی اکبر برهان، آیت الله العظمی مرعشی نجفی، آیت الله العظمی بروجردی و حضرت امام خمینی(ره) حاضر شد و تا مرحله اجتهاد پیش رفت.

از آنجا که وی به مباحث اخلاقی- عرفانی و طی مراحل سیر وسلوک علاقه فراوانی داشت، مدت چهل سال در محضر علامه طباطبایی حضور یافت. آیت الله پهلوانی به واسطه انجام دستورات اخلاقی و درک فیوضات روحانی مرحومعلامه، به درجاتی از عرفان و معنویت دست یافت که پس از رحلت علامه طباطبایی، برخی از شاگردان آن استاد فرزانه، با اصرار فراوان، خوشه چین اخلاق و عرفان آیت الله پهلوانی شدند و ایشان در طول حیات خود، شاگردان بسیاری را تربیت کرد.

1- ای عزیزان من! خود را بشناسید که شناختن خدا در خودشناسی است. کسی از این اندیشه (خداشناسی) زیان ندیده است.

2- کوشش بی جا برای دنیا مکنید که به غیر روزی خود نتوانید رسید. غم و غصه دنیا را به خود راه ندهید که زیان در این است.

3- از هواپرستی کناره گیرید تا همه چیز به شما داده شود و بدانید آن چه در هواپرستی می جویید در ترک هوا یافت می شود.

4-نفس را نباید زیاد در فشار گذاشت تا از فرمان سرکشی کند؛ بلکه باید همه لذایذ را به طور اعتدال به او داد. در اولین قدم باید لذت شرک جلی و معصیت خدا را قطع کرد و به مرور زمان دست به امور دیگر زد.

5- در مقابل شیطان به واجبات و ترک معاصی بپردازید هنگامی که قدرت معنوی تان افزوده شد به ترک مکروهات و انجام مستحبات بپردازید.

6-شخص غیر روحانی اگر هوا پرست شود یا اطاعت شیطان کند ضرر به خودش می رساند؛ ولی شخص روحانی ضررش به یک معنی به جامعه می رسد و لو این که به معنی دیگر هوا پرستی ضررش به تمام عوالم - بشر و موجودات دیگر می رسد.

ازهمسرتان تشکر کنید هر چند غذایی که پخته شور یا بد شده است. وقتی از غذا ابراز رضایت می کنید همسرتان خوشحال می شود و این باعث رشد و پیشرفت معنوی شما می شود. یک بار من در جوانی در خانه با خانواده بد اخلاقی کردم در عالممعنا به من گفتند: بیست سال ناله های تو بی اثر شد

7-اخلاص در اعمال را در پیشانی هر عملی قرار دهید. اگر عمری بی خلوص اعمال خود را انجام دهید، مثل حیوانی هستید که برای روغن کشی شب و روز دور خود بچرخد، اما راهی طی نکرده باشد.

8- باید بدانید این جهان جز خواب و خور و اعمال دیگر شبیه آنها بیش نیست، اما اگر از این خواب و خور نتیجه گیری کنید، به جایی می رسید که ملائکه حیران شما گردند و عالم به فرمان شماآیند.

9- از رفتن به قبرستان مسلمانان در هر شهری که هستید مضایقه ننمایید که بهترین مذکر (تذکر دهنده) است.

10-همیشه در فکر آن باشید وظیفه خود را انجام دهید، در هر لباسی، با هر کسی ودر هر مقام، نه تملق کسی گویید و نه در فکر آن که نسبت به خود از کسی تملقبشنوید. بشر را یک مردن است، در راه وظیفه باشد یا برخلاف وظیفه.

11- دل خود را محکم نگاه دارید و از جوانی در تمام جزئیات و امور خود این چنین باشید تا در پیری بتوانید چنین باشید.

12-ازکوچکی این اندیشه را در سر داشته باشید که تمام قدرت ها در کف عنایت حق است، هیچ کس نمی تواند اگر خدا نخواهد به من صدمه ای زند، من باید به وظیفهام عمل کنم، و لو عالم با من دشمن شوند، اگر چنین شدید آن وقتی که به مقامو ریاست رسیدید یا آن که وظیفه بزرگی برای شما پیش آمد از عمل باکی ندارید.

13- در امر ازدواج آن قدری که باید به فکر نجابت طرف باشید، به فکر جهات دیگر نباشید؛ چنانچه توانستید جمع بین نجابت و جهات دیگر بنمایید، چه بهتر و الا نجابت مقدم است.

استقامت

14-استقامت و پایداری در امور را مرکب هر امری قرار دهید، تا آن مرکب به زیر پای شما است به منزل خواهید رسید و الا با پای لنگ در امور دنیوی و اخروی کجا توان به منزل رسید. هر چه امر و مقصد بزرگ تر و شریف تر باشد، استقامت در آن باید بیشتر باشد.

15- آنوقتی که به امری از امور دنیوی و اخروی و معنوی موفق شدید، بدانید که خداوند شما را موفق کرده، چون استقامت ورزیدید از خدا هم کمک می رسد و اگر استقامت نورزیدید گویا به خداوند عملاً گفته اید: این چیزی که به ما داده ای نمی خواهیم.

16- در هر امری صبر و بردباری را پیشه خود قرار دهید، خداوند با صابرین است.

17-اگر می توانید در شبانه روز چند ساعتی یا لااقل پنج دقیقه را هم به فکر خود باشید، تا بر شما روشن شود چه کاره هستید، برای چه هستید، کجا می روید تا عمر به غفلت نگذرد.

18- محاسبه و مراقبه را در تمام اعمالو گفتار و کردارتان باید داشته باشید، نه سالی یک مرتبه، نه ماهی یک مرتبه؛ بلکه شبانه روزی یک مرتبه، اگر نگوییم ساعتی یک مرتبه محاسبه و هرآنی مراقبه لازم است.

19- همیشه پشتیبان حق و حقیقت باشید، آمر به معروف و ناهی از منکر باشید نه آن که خود هم داخل و با گناهکاران باشید.

20- ای عزیزان من! عقل از بین نمی رود ولی حب جاه، مال، فرزند و سایر علایق در کنار گذاشتن عقل تأثیر بسزایی دارد.

21-در جوانی عوض آن که به فکر معیشت پیری باشید به فکر خود باشید، ملکات و سرمایه های معنوی برای خود تهیه کنید تا در پیری از آن استفاده کنید.

22- ادب در زندگی را زینت هر عملی قرار دهید که به عزت و سعادت دنیا و آخرت زندگی کنید.

اخلاصدر اعمال را در پیشانی هر عملی قرار دهید. اگر عمری بی خلوص اعمال خود را انجام دهید، مثل حیوانی هستید که برای روغن کشی شب و روز دور خود بچرخد، اما راهی طی نکرده باشد

23- در مقابل پدر و مادر مراعات ادب و احترام کنید، زیرا ایشان واسطه هستی و هر سعادتی که نصیب شما شود، شده اند.

24-از همسرتان تشکر کنید هر چند غذایی که پخته شور یا بد شده است. وقتی از غذا ابراز رضایت می کنید همسرتان خوشحال می شود و این باعث رشد و پیشرفت معنوی شما می شود. یک بار من در جوانی در خانه با خانواده بد اخلاقی کردم در عالم معنا به من گفتند: بیست سال ناله های تو بی اثر شد.

25- از علامه طباطبایی(ره) سوال کردم: «آیا امکان تشرف به محضر امام زمان(عج) وجوددارد و در صورت امکان چه اعمال و دستوراتی تشرف را حاصل می کند؟»

ایشان فرمودند: در این مورد، رعایت سه مطلب ضروری است:

- برای دیدار امام زمان(عج) باید بسیار باتقوا و پرهیزکار بود.

- بایدمحبت، عشق و معرفت فرد زیاد باشد. البته هرگز کسی نخواهد توانست به حدی معرفت کسب کند که درخور امام زمان(عج) باشد، اما می توان در حد توان نسبت به این مسئله تلاش کرد.

- مداومت کردن بر یکی از زیارت های مشهور.

خود ایشان در این مورد زیارتی را که با «سلام علی آل یاسین» آغاز می شود توصیه می فرمودند.

26- با علمای عامل، مجالست خود را ترک نکنید که اگر گفتار آنها شما را رهبر نشود، عمل شان شما را رهبری کند.

27-عدم ارتکاب به گناه داشته باشیم. اگر فردی خود را ملزم به انجام دستوراتی کند، ذکرهایی بگوید و چله ای هم بگیرد، اما خود را از گناه دور نکند و پرهیزکار نباشد، به خواسشته خود نخواهد رسید. همنشین و دوست ما باید هم فکرو هم عقیده ما و نیک اندیش و درستکار باشد.

                                                                                                                                        

فرآوری : محمدی 

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


چهارشنبه سیزدهم 12 1393 22:11
برچسب ها :
دانلود Adobe Flash Player 16.0.0.305 Final All In One نمایش فایل های فلش


جدیدترین نسخه برنامه Adobe Flash Player را هم اینک می توانید ازسایت تبیان دانلود کنید. نصب این برنامه برای مشاهده کلیپ های فلش ( فایل های SWF) و نمایش این فایل ها در مرورگر اینترنت الزامی می باشد. این نسخه از ویژگی های جدید بکار رفته در مایکرومدیا فلش پشتیبانی می کند. اما فایل های فلش به عنوان یکی از محبوب ترین فرمتهای رایج , جای بسیاری از فرمت های تصویری را در گوشه و کنار اینترنت گرفته اند و روز به روز بر استفاده و محبوبیتشان افزوده می شود. برای مشاهده ی هر چه بهتر این فایل ها نیز کمپانی Adobe نرم افزار Flash Player مخصوص خود را به طور رایگان در اختیار عموم قرار داده و با دادن نسخه ی جدید تر از طرفداران این محصول پشتیبانی می کند. نرم افزار فلش پلیر این امکان را فراهم می آورد تا برنامه نویسان و توسعه دهندگان صفحات فلش با افزودن تصاویر ویدیویی، متن، صدا و دیگر افکت های گرافیکی به فایل های خود، برنامه هایی جذاب تر را آماده نمایند. نرم افزار فلش بیشترین مورد استفاده در بین کاربران اینترنت را دارد بگونه ای که بیشتر رایانه های خانگی بر روی خود این نرم افزار را بصورت نصب شده دارند.

شما می توانید این نرم افزار را از اینجا دانلود کنید

دوشنبه یازدهم 12 1393 20:12
برچسب ها :
چگونگی رشد کمالات در زوج ها


زن و شوهر با مهروزی و انجام دادن وظایف فردی و جمعی در محیط زناشویی خود در رشد و کمالات یکدیگر سهیم هستند. توجه بیشتر به این امر آنها را به هدف و ثبات می رساند.

متن کامل این مطلب را می توانید در اینجا مشاهده کنید

جمعه هشتم 12 1393 23:40
برچسب ها :
یک تغییر کوچولو در همسر


همه ی ما به تجربه دریافته ایم که هر تذکّری هر چند کوچک و کم اهمیت، دردآور است. اگر در همسر خود از یک سو، شاهد نواقص و نقاط ضعفی هستیم باید تذکرات خود را در قالب مودّت و رحمت به او هدیه دهیم.

متن کامل این مطلب را می توانید در اینجا مشاهده کنید

جمعه هشتم 12 1393 23:40
برچسب ها :
علائم یک مشاجره زیبا


همه وقتی به دعوا و مشاجره کردن فکر می‌کنند، بخش منفی رابطه جلوی چشمشان می‌آید. اما آیا مشاجره واقعاً قسمت منفی رابطه است؟

متن کامل این مطلب را می توانید در اینجا مشاهده کنید

جمعه هشتم 12 1393 23:39
برچسب ها :
فرهاد و حل شیرین مشکلات


بین زن و مردی که در یک خانه زندگی می کنند مشکلات ، طبیعی است اما اگر حل صحیح انها را بدانیم...

متن کامل این مطلب را می توانید در اینجا مشاهده کنید

جمعه هشتم 12 1393 23:38
برچسب ها :
10 برداشت نادرست از موفقیت


موفقیت بعد از رسیدن به اهداف به دست می‌آید. وقتی می‌گویی �می‌خواهم آدم موفقی شوم� از شما سؤال می‌کنند: �در چه چیزی؟�

متن کامل این مطلب را می توانید در اینجا مشاهده کنید

جمعه هشتم 12 1393 23:36
برچسب ها :
منتظران بازنده،منتظران برنده!

آیا تا به حال اندیشیده ایم که اگر آن صدای اصلی به گوش برسد و منادی ندا دهد و ما همچنان غرق در دنیای خود باشیم چه عکس العملی خواهیم داشت؟ آیا در آن بزنگاه اصلی زندگی هول نخواهیم کرد؟
متن کامل این مطلب را می توانید در اینجا مشاهده کنید
جمعه هشتم 12 1393 23:33
برچسب ها :
موری، شاخه گلی، دانه شنی، به مهدی(عج) عشق می ورزد! من چه؟


آیا می توان گفت همانطور که تمام نظام آفرینش خداوند را می شناسند و به تسبیح او مشغولند، اولیاءِ برگزیده ی خداوند را نیز می شناسند؟ آیا حتی گیاهان و جمادات مهدی (عج) را می شناسند؟!...

متن کامل این مطلب را می توانید در اینجا مشاهده کنید

جمعه هشتم 12 1393 23:32
برچسب ها :
رمز موفقیت شما اینجاست!


شخصی تعریف می کرد که در طول هفته، 60 تا 70 ساعت به کار مشغول بود، اما پیشرفتی که همیشه انتظارش را داشت، به دست نمی آورد. یکی از مشکلات بیشتر افراد، نداشتن برنامه ریزی و عادت های درست در زندگی است.

متن کامل این مطلب را می توانید در اینجا مشاهده کنید

جمعه هشتم 12 1393 23:31
برچسب ها :
درباره وبلاگ
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1112
تعداد نوشته ها : 11
تعداد نظرات : 0
پخش زنده
X